Bezpieczny transport samochodu na lawecie, zgodny z przepisami prawa

Bezpieczny transport samochodu na lawecie, zgodny z przepisami prawa

W sytuacji, gdy poważna usterka samochodu uniemożliwia kontynuowanie podróży, gdy w wyniku kolizji drogowej lub wypadku samochód doznał uszkodzeń, które skutkują wstrzymaniem dopuszczenia do ruchu lub w przypadku konieczności przetransportowania samochodu, sprowadzanego z zagranicy w celu sprzedaży, konieczny będzie transport samochodu na lawecie. Skorzystanie z usług pomocy drogowej, oferującej całodobową pomoc w transporcie lub holowaniu pojazdu jest opcją najprostszą, lecz dosyć kosztowną. Istnieje możliwość wynajęcia autolawety, za pomocą której samodzielnie przetransportujemy uszkodzony lub nie posiadający zezwoleń samochód do miejsca docelowego. O ile w pierwszym przypadku warto wykazać się znajomością przepisów, określających wymogi transportu samochodu na lawecie, o tyle wykonując czynność samodzielnie, należy poznać techniczne szczegóły, bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Co mówią przepisy na temat transportu samochodu osobowego na lawecie?

Według obowiązujących regulacji, ciężar przewożonego pojazdu nie powinien być większy niż ciężar pojazdu przewożącego. Ponadto istotna jest masa całkowita autolawety. Jeżeli ciężar mieści się w granicach 3,5 tony, do prowadzenia pojazdu wystarczy prawo jazdy kategorii B, jeżeli łączny ciężar autolawety wraz z przewożonym pojazdem przekracza 3,5 ton, wówczas konieczne będą uprawniania B+E. Ciężar pojazdu transportowanego powinien być równomiernie rozłożony na lawecie (lub przyczepie) z tym, że 10% ciężaru powinno obciążać hak lawety. Pojazd, umieszczany na autolawecie, powinien podczas załadunku wjeżdżać cięższą stroną, czyli tą, z której znajduje się silnik. W samochodach osobowych najczęściej jest to przód. Umiejscowienie pojazdu wymaga koordynacji osoby trzeciej, która pomoże ocenić konieczność zatrzymania przewożonego pojazdu w odpowiednim miejscu. Następnie należy zamocować samochód.

Ważne dla bezpieczeństwa mocowanie samochodu na lawecie

Transport samochodu na lawecie musi być bezpieczny nie tylko dla utrzymania stanu technicznego pojazdu przewożącego jak i przewożonego, ale przede wszystkim dla pewności zachowania bezpiecznych warunków podróżowania dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pojazd przewożony jest mocowany za pomocą dwu lub trzypunktowych pasów mocujących, którymi przypina się samochód do platformy. Najlepiej przymocować wszystkie cztery koła, dozwolone jest jednak mocowanie trzech kół. Pasy mocujące powinny być obsługiwane przez osobę doświadczoną, a przed transportem samochodu osobowego na lawecie koniecznie należy sprawdzić ich stan techniczny.

Transport samochodu osobowego lawetą wiąże się z ograniczeniem prędkości do 70 km/h na drogach jednojezdniowych poza terenem zabudowanym oraz 80 km/h na autostradach, drogach dwujezdniowych, ekspresowych. W przypadku gdy nie mamy doświadczenia w samodzielnym transporcie samochodów, warto skorzystać z usług całodobowej pomocy drogowej, która zasięgiem obejmuje pomoc za granicą. Przewożenie auta na lawecie powinno odbywać się w warunkach bezpieczeństwa i poszanowania przepisów, gwarantujących pozytywny efekt zadania. 

Leave a Comment