Jak wygląda pierwsza rejestracja samochodu z zagranicy?

Jak wygląda pierwsza rejestracja samochodu z zagranicy?

Rejestracja samochodu z zagranicy to zawsze stresujący moment dla kierowcy.

Rynek sprowadzonych z zagranicy aut z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Osoby, które pragną zakupić nowy samochód, najczęściej decydują się na sprowadzenie go z Niemiec. Kupując samochód za granicą kupiec musi liczyć się z faktem, że musi ten samochód sprowadzić do kraju. Jeżeli nie chce inwestować w lawetę, kierowca musi zadbać o wszystkie formalności. Ubezpieczenie samochodu w odpowiedniej instytucji to podstawa. Wniosek o rejestrację auta, zazwyczaj udostępniony jest w innym języku – jeżeli chcemy sprowadzić samochód do Polski, wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski. Oryginalne dokumenty powinny być skserowane – najlepiej u tłumacza przysięgłego, który będzie mógł wystawić pieczątkę. Gdy kupujemy samochód za granicą należy również zrobić badania techniczne. Odwiedzenie stacji kontroli pojazdu jest na prawdę bardzo ważne. Musimy posiadać dokument o wykonanych badaniach technicznych naszego, nowego samochodu. W urzędzie celnym musimy uzyskać dokument, który potwierdzi, że akcyza została opłacona. Aby zdobyć takie dokumenty trzeba najpierw wypełnić wniosek. Do tego procesu potrzebne będą takie dokumenty, jak: deklaracja nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U, dowód opłaty skarbowej, potwierdzenie zakupu pojazdu, a także dokument identyfikacji pojazdu. Oprócz tego, kierowca będzie potrzebował również zaświadczenie o badaniu technicznym i przede wszystkim tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Dokumenty w wydziale komunikacji

Osoba, która zakupiła samochód za granicą naszego kraju, musi otrzymać w ciągu tygodnia zaświadczenie, które potwierdzi opłacenie podatku VAT. Oprócz tego, kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji. Podczas takiej wizyty powinien posiadać między innymi: wniosek o rejestrację samochodu, dokument, który potwierdzi opłacenie akcyzy, dowód własności pojazdu, kartę pojazdu. Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone. Pierwsza rejestracja w kraju naszego samochodu nie jest droga, kosztuje bowiem niecałe trzysta złotych. Gdy kierowca dostarczy wszystkie potrzebne dokumenty, otrzyma tablice rejestracyjne. Na dowód rejestracyjny trzeba trochę poczekać, ponieważ drukowane są one przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie.

Ubezpieczenie pojazdu

Ubezpieczenie OC wykupione przez kierowcę jest podstawą. Zgodnie z prawem osoba kupująca samochód nie może wykupić pełnej polisy OC dla samochodu kupionego za granicą – który jeszcze nie został zarejestrowany w Polsce. Także samochód taki będzie można ubezpieczyć tylko krótkoterminowo. Taka polisa niestety nie może być automatycznie przedłużana, trzeba więc pilnować wszystkich terminów. Na zarejestrowanie samochodu w Polsce, masz miesiąc od kupna pojazdu za granicą.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy bardzo się opłaca, ponieważ samochody za granicą są o wiele tańsze. Przed zakupem auta, pamiętaj o załatwieniu wszystkich formalności. Rejestracja samochodu powinna odbyć się w ciągu miesiąca.